top of page

04.07.15 - LEED ve BREEAM Türkiye Projeleri Sayısal Takibi


LEED ve BREEAM Türkiye

Bildiğiniz gibi birisi İngiltere tabanlı BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology), bir diğeri Amerika tabanlı LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) yeşil bina sertifikası, Türkiye'de şu


zamana kadar özellikle büyük şehirlerde birçok projeyi sertifikalandırdı.


Şu an için sadece yeni bina projeler sınıfında olan projeleri haftalık olarak istatistiksel gösterimi yayınlamayı ve güncellemeyi planlıyoruz. Öncelikle İstanbul, Ankara ve İzmir ve genel Türkiye görüntüsünü paylaşacağız.


Bu sayede, haftalık olarak LEED ve BREEAM proje bazında artış veya azalış takip edilebilecek ve daha sağlıklı bilgiye ulaşmış olacağız. Aslında, bu bilgileri güncel olarak USGBC ve BREEAM web sayfalarından takip etmek mümkün. Ancak, haftalık, düzenli ve grafiksel gösterim için, bu siteyi ziyaret etmekte fayda var.


Bu arada, ilgisini çekenler için, yukarıda eklediğimiz resim üzerine tıklayarak, BREEAM ve LEED sertifika sistemleri arasında, çok derine inmeden 2013 Temmuz tarihi itibari ile genel olarak karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

LEED Proje Sayısal

Yukardaki tablo USGBC (U.S. Green Building Council) sayfasından projeler kısmından filtreleme ile ulaşılmıştır. (Bazı projeler, şehir isimlerini olması gereken yerlere tam yazmasa da, bu üç büyük şehre göre, sınıflandırmayı başardık.)

BREEAM Proje Sayısal

Yine aynı şekilde yukarıdaki tablo, BREEAM sayfasına ait olan GreenBookLive sitesinden alınmıştır. Açıkcası, bu tablo nedeniyle biraz şaşırdığımızı söylemek gerekir. Arama kısmında, tekrar sadece "New Construction" olarak filtreleme yaptık fakat sonuç değişmedi. LEED proje sayısına göre BREEAM daha az olabileceğini tahmin ediyorduk fakat, bu kadar fark olabileceğini istatistiklere bakmadan bilemezdik.


Bu vesile ile haftalık olarak, bu sayfalarda değişimleri gözlemlemeyi ve bundan sonrasında veri artacağından grafiksel gösterimi de zamana bağlı yapılması öngörülmektedir.


Not: Bir eksiklik, düzeltme veya yorumlarınız varsa iletiniz.


Etiketler:

Öne Çıkanlar
Güncel Yayınlananlar
Başlıktan Arama
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page