top of page

26.07.15 - LEED ve BREEAM Türkiye Projeleri Sayısal Takibi


Yaz döneminin ortalarına geldiğimiz şu zamanlarda,

Türkiye LEED ve BREEAM yeni projeler (new constructions) kayıt edilen sayısında önceki haftaya göre, pek bir hareketlilik olduğu söylenemez.

Sol taraftaki çizelgeden ve aşağıdaki tablolardan takibini yapabileceğiniz gibi, LEED projelerinde, büyük kentlerde bir değişiklik yok. Bu hafta içinde yapılan bir yeni kayıt diğer şehirlerde yapılmış. Bu proje kaydının detayına baktığımızda, Yeşil Ev-Gaziantep-LEED Platinum- LEED v2009 versiyonu olduğunu görüyoruz. LEED veri sisteminde daha önceden Yeşil Ev Projesi olarak kayıt yapılmış olsa da, Platinum olduğu belirtilmemiş, (Detay için tıklayınız)

Bunun dışında, bildiğiniz gibi Platinum, LEED değerlendirme sisteminin vermiş olduğu en yüksek seviyedeki sertifika. Yeni yapılan kayıtta skor kartında geçen bilgilere göre 100+10 üzerınden 86 puan alınmış. Özellikle, enerji ve atmosfer kategorisinde 33/35 yaparak ciddi bir başarı elde edilmiş. (Detayları için tıklayınız) Bu başarı da, Yeşil Ev projesinin Pasif Ev standartlarında yapılmasının büyük katkı sağladığını düşünüyorum.

BREEAM yeni bina proje sayısına baktığımızda ise, bir önceki haftaya göre herhangi bir gelişme görünmüyor.

Aşağıdaki tablolardan güncel proje sayı detaylarını takip edebilirsiniz. Haftaya yeni gelişmeler ile görüşmek üzere...

Öne Çıkanlar
Güncel Yayınlananlar
Başlıktan Arama
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page