top of page

Peki, binalarda sürdürülebilir teknikler nelerdir?

Kendilerinin anasayfalarında (http://architecture2030.org/) belirttiklerine göre, kar amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu olmakla beraber Dünya’nın yüzleşmek zorunda kaldığı iklim değişikliği probleminin üzerine gitmeyi amaçlamışlar. Bunun için, yapılarla çevrili dünyamızda tasarım çözümleri ile sorunlara cevap bulmayı, uygulamayı ve paylaşmayı planlıyorlar. Açıkca ortaya koydukları tanımlamarına göre,

  • Sorun: Kentsel yapısal çevremiz, Dünya’nın sahip olduğu yenilenemeyen kaynak olan fosil kaynakların tüketilmesinin büyük bir kısmından ve sera gazlarının salınımından sorumludur.

  • Çözüm: Sürdürülebilir ve sıfır karbon bir gelecek için işbirliği içinde planlama ve tasarım çabası

  • Dizayn: Program ve bu girişim kapsamında dizayn altyapısı, stratejileri ve araçları ile kriterler, hedefler, ilkeler, profesyonel eğitim ve yüksek performanslı bölgelerin oluşturulması ile ilgilenmektedir.


Burada benim de, asıl göstermek istediğim alan eğitim kısmı. Bu sayfanın programlar kısmında “2030 PALETTE” bölümünü bulduğunuzda, ilgi uyandıran çarpıcı bir açıklama çıkıyor karşımıza: Yapacak olduğumuz yapısal tasarımlar ve planlamalar, bize iklim değişikliğinin ne kadar kontrol edilebilir olduğunu ya da ne kadar korkutucu olduğunu gösterecek.


Sitede açıkladıklarına göre, 2030 Palette, düşük-karbon uygulanabilir bina tasarım ilkelerinin, tekniklerinin anlatıldığı yenilikçi bir internet platformudur. Bu ücretsiz internet sayfası, 2030 hedeflerini ( 2030 Challenge) gerçekleştirmek için, güçlü bir katalizör görevi görmektedir. Bunun için binalarımızın ve çevremizin aşağıda belirtilen şartları sağlaması gerekiyor:

  • Sıfır fosil yakıt kullanımı

  • Ekosistemi korumak ve tamamlayıcı olmak

  • Bölgenin sahip olduğu enerji kaynaklarından yararlanmak

  • İklim değişikliğine karşı başarılı bir uyum gerçekleştirmek

Buradan ana sayfa 2030palette de hangi sürdürülebilir tasarım sizin için önemli ise seçebilirsiniz. Örneğin, aydınlatma, havalandırma, ısıtma gibi başlıklar ve daha fazlası ayrı ayrı açılmış. Önceden bu sürdürülebilir dizayn çözümleri ile inşaası tamamlanmış binaları, konumları ile beraber, görseller ve açıklamalar olmak üzere birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha fazlası ise, seçtiğiniz sürdürülebilir teknik ile ilgili konu hakkında makale, kitap ve benzeri kaynakların linklerinin bulunduğu çevrimiçi bir kütüphane halini almış.


Bir sürdürülebilir yapı projesinde NEDEN tasarımın çok önemli olduğunu ve NEDEN o şekilde tasarlandığını anlamak, incelemek ve örnek yapıları bir arada görmek bakımından çok yararlı bir kaynak, 2030 Palette projesi.

Öne Çıkanlar
Güncel Yayınlananlar
Başlıktan Arama
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page