top of page

Google Sunroof Projesi – Çatımın güneş enerji potensiyeli Google tarafından hesaplanırsa?


Geçen yıl teknoloji devi Google, Project Sunroof adında bir projesini sunurak, ev sahiplerine, çatılarının güneş enerji paneli kurmak için uygun olup, olmadığını anlamalarına yardımcı olacak çalışma geliştirdi. Aynı zamanda, bu servisi kullanan bireyler yakınlarında bulunan güneş panel tedarikçi firmalar ile görüşme şansı buluyor. Google, bu servisi Amerika’da sadece 3 şehirde (Boston, San Francisco, Fresno – California) başlattı, ancak bu senenin Nisan ayı ile beraber sayı 42 eyalete kadar çıktı ve bu demek oluyor ki yaklaşık 43 milyon çatının güneş enerji potensiyeli tespit edilebilir. İlerleyen zamanlarda ise, tüm dünyada bu uygulamanın kullanılmaması/yaygınlaşmaması için hiçbir neden yok.


Project Sunroof, tahmin edebileceğiniz gibi halihazırda Google Earth servisinden yararlanarak, mevcut harita, lokasyon, görüntü verilerini kullanıyor. Bu servis ile tahmini 20 yıla kadar ev sahibinin çatısından ne kadar enerji elde edebileceği yerel faktörler: hava şartları, çatı oryantasyonu ve gölgelenme süreleri gibi etkenler hesaba katılıyor. Dahası, fatura giderlerini, güneş enerji gelirlerini de hesaba ekleyerek yaklaşık kazançları, giderleri uzun vadede görebilme imkanına sahip olunabilecek.


Google’ın amacı, her ay binlerce insan uygulamayı kullanmasına rağmen, daha fazla ev sahiplerine bu ücretsiz arama motorunu ulaştırabilmek için daha fazla farkındalık oluşturmak. Proje Sunroof İş Geliştirme Müdürü Nicole Lombardo, Greentech Medya’ya verdiği demeçte “ Google, bilgiyi uluslararası ölçekte insanlara sağlamanın peşinde. O halde, sahip olunan verileri yeni imkanlar için değerledirilebilmek ve bu sayede yenilebilir enerjiye geçiş, burada, ABD'de katalizör etkisi yaratması bu servisin ana hedeflerindendir.” diyor.

Bir diğer konu ise, güneş paneli üretici firmaları Google platformunda, tekliflerde bulunmak için ödeme yapmaktalar. Gerçekten ciddi olarak düşünen müşteriler bu servis sayesinde evlerine kuracakları sistemlerinin potensiyelini görebilecek ve hangi firma ile anlaşabileceğini kolaylıkla seçebilecekler.


Google ile çalışan şirketlerden bir tanesi olan “Pick My Solar” CEO’su Max Aram “Google bu işe girdiğine göre, yenilenebilir enerji pazarının resmen sektör içinde geçerlilik kazandığının göstergesidir” diyerek bu servisin önemini vurgulamıştır.


Kendi yorumuma gelirsek eğer, yenilenebilir enerji detaylı hassas çalışmaları gerektiriyor. Özellikle, Google gibi büyük şirketlerin bu doğal enerji kaynaklarını desteklemesi gelecek enerji yatırımlarının bu yöne kaymasına hiç şüphesiz yardımcı olacak. Aynı zamanda güneş panellerinin verimliliğinin arttırılması, m2 fiyatlarının düşmesi ve enerjinin kolayca depolanabilmesi kısaca, daha fizibil olması ve en azından göreceli olarak 5 seneye kadar yatırımın geri dönüşü Project Sunroof gibi yardımcı uygulamalar ile ölçülebilir olup, daha mümkün kılınabildiğinde, daha yaygın bir şekilde çatılarda güneş panellerini görebiliriz.

Referans:

Öne Çıkanlar
Güncel Yayınlananlar
Başlıktan Arama
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page