top of page

Düşey Tarlalar Üzerine...

ABD - Aerofarms


ABD merkezli 2004 yılından beri tamamen kontrollü tarım için yeni bir standart doğrultusunda ilerleyen AeroFarms şirketi, hükümet desteğinin doğru seviyede alınmasının, şirketin kurumsal sermaye risklerini yönetebilmesine nasıl katkıda bulunduğuna örnek gösterilebilir.


AeroFarms ABD'de "aeroponic" bina içi şehir çiftlikleri kurar ve işletir. Referans projesi ise, Eylül 2016'da ilk tohumlaması yapılan New Jersey- Newark'taki 6.500 m2'lik bir çiftliktir. Bu yeni çiftlik, kendileri için global bir merkez haline gelecek ve dünyanın en büyük kapalı tarım projelerinden biri olacak. Ayrıca, yine Newark'ta 5.000 m2'lik "Ar-Ge Çiftliği" (ilk kez Kasım 2013'te ekim yapılmış), 2.750 m2'lik "Newark Çiftliği" (ilk kez Ağustos 2015'de ekim yapılmış) ve yerel okul öğrencilerinin öğle yemekleri için kendi ürünlerini hasat edebileceği 5 m2'lik "Okul Çiftliği" gibi farklı tesisler işletiliyor. Tüm bu alanlar New Jersey Newark'da ve (Okul Çiftliği hariç) kapalı bir tarım alanı oluşturmak için eski sanayi binaları ile beraber bir çelik fabrikası, gece kulübü ve paintball arena gibi binalar yeniden kullanılıyor. (Böylece şehir ve çevre kalitesi artıyor, değer kazanıyor.)Mahsullerin % 50 gibi oldukça yüksek oranda büyüme zamanını kısaltmak, sürekli verimlilik ve en az çevresel etkiyle sağlıklı ürünler üretmek için patentli "aeroponic" sistemi ve kanıtlanmış teknoloji kombinasyonu kullanılıyor. "Aeroponic" sistemi, geleneksel tarım yöntemlerine göre %95 daha az su ve %40 daha az hidrofobik (su içinde bitki yetiştirme) kullanan kapalı döngü modelidir. Bu sistemde, gübreleme hiç kullanılmıyor, ancak haşere canlıların ürünlere ulaşmamaları için bu zararlı canlılara dayanıklı bir tasarım geliştirilmiş. Maksimum üretkenliği ve kontrolü sağlamak için ekin yatakları boyunca LED ışıkları kullanılıyor. (Yani güneş ışınlarına ihtiyaç kalmıyor) Ayrıca, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış patentli bir alt tabaka bezi geliştirilmiş. Bu yöntemler, geleneksel bir tarla çiftliğinden metrekare başına % 75 daha fazla verimlilik sağlıyor ve çeşitli alanlara ve ihtiyaçlara göre yeniden tasarlanması mümkün.


AeroFarms modeli, yerel yönetim desteğinin özel sektör finansmanı ile birlikte nasıl kentsel çiftlikleri canlı ve kârlı hale getireceğinin kanıtı olarak gösteriliyor. Çünkü, bu modele yapılan yardımlar, azımsanmayacak ölçüde: 2009'da AeroFarms'a 0,5 milyon dolarlık tohum finansmanı hibe edilmiş. 2015'te Wheatsheaf'ın liderliğinde birden çok yatırımcıdan 39 milyon dolarlık girişim sermaye finansmanı ve Goldman Sachs'dan 30 milyon dolarlık borç paketi ve ayrıca 9 milyon dolarlık devlet finansmanı, vergi kredisi ve bağışı almışlar. Kısa bir süre önce de 20 milyon dolarlık özkaynak finansmanı sağlanmış.


Japonya - Spread

Japonya merkezli SPREAD Co. Ltd. şirketi 2006 yılında, geleceğin çocuklarının barış içinde yaşayabilecekleri sürdürülebilir bir toplum yaratma vizyonu ile kurulmuş. Sürdürülebilir çiftlik yöntemlerinin kâr getirmesinin ardından dünyadaki ilk robot çiftliğini kurmak için kolları sıvamışlar.

Spread Sürdürülebilirlik Anlayışı

Spread, 2007 yılında, sürdürülebilir bir toplumun gerçekleştirilmesine yönelik sürekli çaba göstermek, çocuklarımızın huzuru ve güvenliği için gıda teknolojisinden yararlanmak ve gelecekteki çevreyi korumak misyonuyla Kyoto'daki Kameoka tesisini kurdu. Tesis, 21.000 adet marul üretme kapasitesine sahip ve açılış tarihi itibari ile, üretim açısından dünyanın en büyük kapalı çiftliği idi. Dahası, altı yıllık işletme sonrasında, Kameoka tesisinin 2013 yılında kârlı olacağı ilan edildi.

Spread şu anda tasarımında tamamen robotların çalıştırılacağı yeni bir çiftlik inşa ediyor. İnsanlar tohumların ilk ekiminden sorumlu kalmaya devam edecek olsa da, robotlar bundan sonraki aşamalarda tohum ekme, sulama, düzeltme ve hasat etme gibi diğer tüm görevleri üstlenecekler. Spread'in otonom modeli günde 30.000 adet olan marul verimini, kuracakları iki çiftlik arasında 51.000 adet marula kadar çıkarmayı planlıyor. Ayrıca, bu tesisler, işgücü maliyetlerini %50, enerji kullanımını %30 azaltacak ve ekinlerin yetiştirilmesi için gerekli olan suyun %98'ini geri dönüştürecekler. Aynı zamanda, bu düşey tarlaların entegre araştırma ve geliştirme merkezine ev sahipliği yapması bekleniyor. İkinci çiftliğin toplam maliyeti, 1,6 ila 2,0 milyar Yen (15 ila 19 milyon dolar) arasında tahmin edilirken, bu yatırımın geri dönüş süresi de yedi ila dokuz yıl arasında olarak hesaplanmakta.Kaynak:


* Achieving Growth Within (Ekonomi Kalkınma Raporu) - Sf. 104-105 (https://www.ellenmacarthurfoundation.org/publications/achieving-growth-within)Öne Çıkanlar
Güncel Yayınlananlar
Başlıktan Arama
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page