top of page

Eğitim – Akıllı Şehirler / Smart Cities (Edx tarafından)

02/2017

  Zürih ve Boston gibi akıllı şehirler, yapılardan veya çevrelerden belli bir bölümünün izlenebildiği, ölçülebildiği ağ bağlantılı, kontrol edilebilen ortamlar oluşturdular. Sabit sensörler ve mobil cihazlarla birleştirilmiş bu işlevsellik ile beraber veri ve bilgi, gelecekteki şehirlerin yeni yapı malzemeleri haline geldi. Bu verileri kullanarak şehir sakinleri artık hem gelecek şehirlerin tasarımına hem de mevcut şehirlerin yeniden inşaasını katkıda bulunmaya başladı.

  Öncelikle insanların daha rahatı ve huzuru için inşa edilmiş kentlere, günümüz insanları büyük miktarda değerli veriler üretiyor ve böylece "akıllı şehirler" olarak adlandırdığımız şehirlere katkıda bulunuyorlar. Neredeyse her bina ve her şehir bir model olduğu için, bu çalışmalar henüz gelişim evresindedir ve bu alanda ilerlemeler gösterildikçe, özel dikkat ve uzmanlık gerektirecektir.

  Mimari ağırlıklı bu eğitim, bilgi şehirleri ve kentsel bilim araştırmalarının temellerini öğrenmenin yanı sıra, dinamik davranışların ve şehir insanı odaklı öğrenmenin, duyarlı kent anlayışı ile akıllı şehir kavramlarının nasıl ayırt edilebileceğini  öğrenme şansı sunuyor. Bu derste sunulan ve geliştirilen şehirler, dönüşümün ana itici gücü olan verileri ve bilgi akışlarını kullanıyor.

  Akıllı şehirler hakkındaki bilginizi derinleştirmek ve bu şehirlerin geleceği hakkında bir bakış açısı oluşturmak için, şehir insanı tecrübeleri, kültürü, gelenekleri üzerine kurulu şehir tasarım bilimi (citizen design science), kentsel ve kavramsal tasarımlar tanıtılmaktadır. Ayrıca, eğitimi alan katılımcılar, şehir insanı tasarım bilimi için kurulmuş tasarım araştırma platformuna erişim sahibi olacaklar. Veri ve bilginin akıllı kullanımı bu eğitimin özünde yer alıyor ve bu kavramlar katılımcı tasarım ve tasarım bilgi işlem ortamlarının yeni nesil araçları olacaktır.

  Bu ders, "Future Cities/Geleceğin Kentleri" XSeries'nin bir parçasıdır ve ilk önceki yayınlanan iki eğitiminde kazanılan tecrübelere dayanmaktadır: Future Cities/Gelecekteki Kentler ve Livability in Future Cities/ Gelecekteki Şehirlerde Yaşam Biçimi.

Eğitim sonunda öğrenilmesi beklenen konular:

  • Akıllı şehir kavramını ve bu kavramın neden hala model seviyesinde olduğu ve zorlukların neler olduğu

  • Farklı ölçeklerdeki şehirlerin kendine özgü değerlerinin ve bilgi akışlarının tanımlanması

  • Şehir insanı tasarım bilimi kavramını ve bu kavramın, duyarlı şehirler için önemi

  • Mimari ve şehir planlama açısından karmaşıklık bilimi kavramının anlaşılması

  • Şehir insanı tasarım bilimi yoluyla kendi şehirlerimizle nasıl etkileşim kurabileceğimizi ve bunlarla ilgili nasıl planlamalar yapılabileceği

  • Duyarlı bir şehrin ne olduğunu açıklamayabilmek ve bir şehrin duyarlı olması için sağlanması gereken kriterleri belirleyebilmek

Edx - Smart Cities sayfasından daha detaylı bilgiler ve  ücretsiz eğitim kaydı yaptırmak için

Not:Bu haber Edx sitesinden alıntı olarak alınmıştır ve tanıtım amaçlıdır. Daha detaylı incelemeler için Edx sayfasını inceleyiniz. Eğitim hakkında bütün kaynak ve sorumluluklar Edx internet tabanlı eğitim sistemine aittir.

bottom of page