top of page

Hakkımızda

Sitede bu ve benzeri sorulara cevap bulmayı, sürdürülebilir malzeme ve bu anlamda standartların tanıtımlarının yanında sürdürülebilir anlayış ile ilgili olabilecek konular üzerine stratejiler, yapısal teknikler, projeler, haberler, aktiviteler, kitaplar ve daha fazlası sürdürülebilir blog, forum ve Anasayfa'da geçen konu başlıkları:Türkiye'den ve Dünya'dan Sürdürülebilir Gelişmeler, İklim Değişikliği bölümleri aracılığıyla bilgi vermek ve paylaşmak amacındadır.

Sürdürülebilir yaşam alanlarının önemli bir parçası kullandığımız malzemeler, ürünler. Bu malzemelerin hangileri sürdürülebilirdir veya ne derece sürdürülebilirdir ya da çok mu önemlidir?

Günümüzde, zaman geçtikçe sürdürülebilir binalar, çevreler, yeşil projeler, çevre dostu malzemeler veya bir şekilde "sürdürülebilirlik" kavramı ile karşılaşıyoruz. Peki, sürdürülebilirlik nedir, ne değildir

 T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından Marka Tescil Belgesi ile Smalzemeler 20/07/2015 tarihinden itibaren on yıl müddetle 02/11/2016 tarihinde tescil edilmiştir.

Smalzemeler logosu tescilli bir markadır.

Sürdürülebilirlik, yerel sorunları ele alırken, küresel boyutta yeryüzünde yaşamı tehdit eden problemlerle, iklim değişikliğiyle, küresel ısınmayla ilgilenir. Sürdürülebilirlik, sadece çevrecileri ilgilendiren bir konu mudur

Sıkça Sorulan Sorular:

Bu sitede neler bulabilirim?

 

Siteyi mümkün olduğunca dinamik tutmaya çalışacağız.

 

*Sitenin adı Sürdürülebilir Malzemeler olmasına rağmen konu itibari ile sürdürülebilirlik hakkında çevre, sosyal hayat ve ekonomi çerçevesinde işlenen konuları, haberleri, projeleri bulabilir,

*Yazdığımız Blog yazılarını takip edip, yorum yapabilir,

* Forum konularına katılabilir (yalnız bunun için kayıt yaptırmanız gerekli) ve

*Aynı zamanda, sürdürülebilir malzeme olduğuna inandığınız ürünleri iletebilir ve uygun şartlarda (Malzeme Tanıtım sayfasında belirtildiği gibi) ise tanıtımını yapabiliriz,

*Güncel uluslararası tanınan sürdürülebilir malzeme standartları hakkında bilgi alabilir,

*"Abone ol " kısmına e-mail adresinizi yazarak, site içi güncel gelişmelerden sizleri haberdar edebilir,

*Okuma Köşesi ile internette sunulan gözümüze çarpan ücretsiz ilgili güncel kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Yukarda belirttiğimiz gibi, site dinamik olarak yenilenmeye uygun olduğu için ileride yeni seçenekler eklenebilir ya da mevcut konular kaldırılabilir.

S1

S2

Bu site kimler için tasarlanmıştır?

 

Sürdürülebilir yapılar, çevreler, malzemeler hakkında bilgi sahibi olan veya olmayan her gruptan insanlar için oluşturulmuştur. Genel olarak amaç, sürdürülebilir anlayışı mümkün olduğunca yaymak ve daha çok bilinçlenmektir. Bu durumu daha fazla canlandırmak amacıyla, çevremizde sürdürülebilirlik anlamında gelişen projeler örneğin; yenilenebilir enerji santralleri, sürdürülebilir üst yapı projeleri, LEED ve/veya BREEAM proje ve haberleri, yayınları, fuarları, seminar tarihleri, yayınlanan belgeselleri ile bu konular üzerine Blog sayfasından yorumlarımızı eklediğimiz alanda kendi yorumlarını katmak veya takip etmek isteyen daha çok mimar, şehir planlama, mühendislik alanlarında çalışan gruplar, eğitmenler, öğrenciler bu siteden daha fazla yararlanabilirler diye düşünüyoruz.

 

Aynı zamanda, bu site, sürdürülebilir malzeme üreticileri ile sürdürülebilir malzeme arayan müşteriler arasında güven duyabilecekleri bir alan olarak tasarlanmıştır. Bunun için, sürdürülebilir malzeme veri bilgi sistemi oluşturmak, genişletmek ve bu ürünler hakkında müşteri yorumlarını eklemek hedefler arasındadır. Ancak, bu ilerleme zamanla gelişebilecek bir süreçtir. 

 

www.surdurulebilirmalzemeler.com konunun uzmanının bizzat okurun kendisinin olmasını arzulamaktadır. 

Çapa 1
Hakkınızda daha fazla bilgi alabilir miyim?

 

Site kurucusu inşaat mühendisi olarak belli bir zaman çalıştıktan sonra, sürdürülebilir binalar ve yenilenebilir enerji üzerine İskoçya University of Dundee'de bir yıl boyunca yoğun araştırmalar yaptıktan sonra, master eğitimini tamamlamıştır. Bunun üzerine, yeşil binalar alanında, uluslararası en çok kabul gören USGBC (U.S. Green Building Council - ABD Yeşil Binalar Konseyi) kuruluşunun düzenlemiş olduğu sınavlara katılıp LEED AP BD+C (Accredited Professional Building Design and Construction -Akredite Profesyonel Bina Tasarımı ve İnşaat) profesyonel üyesi olmuştur. Bu alanın öneminin farkındalığı, onun gözünde, böyle bir sitenin kurulmasını gerekli kılmıştır. 

 

İlgilendiği konu alanları, sürdürülebilir binalar, yenilenebilir enerji, pasif ev, sıfır karbon evler (zero carbon houses), kendi kendine yetinebilen şehirler (self-sufficient cities) gibi benzer konular. Daha çok bilgi için lütfen onur.nurdogan adresine bakınız.

S3

Başka sormak istediğiniz sorular varsa lütfen tıklayın.

bottom of page