top of page

Dünya'nın en yüksek Passivhaus Binasi: The Towers of Bolueta, Bilbao, İspanya

10/2018

  Dünya'nın en yüksek Passivhaus konut binasının çalışmaları Varquitectos mimarları tarafından tasarlandı ve yönetildi. Enerji verimliliği açısından ulaşılması güç Passivhaus standartlarına göre sertifikalandırılmış olan 28 katlı, 88 metre yüksekliğindeki bu yapı Bolueta'nın iki kulesinden ilkidir. Şimdiye kadar bu özelliklere sahip dünyanın en yüksek binası ise, 26 katlı ve 82 metrelik New York, Cornell Binası olan bir öğrenci yurdu idi.(1)

Passivhaus sertifikasyon süreci

  Orta büyüklükteki bir bina sertifikasyonu için izlenen süreç şu şekildedir: Proje başlangıcından, bu yana gerekli tedbirleri, çözümleri planlayan Passivhaus tasarımcıları (Germán Velázquez ve Sara Velázquez) başta bulunmaktadır. Sertifika uzmanı(Certifier) ve Passivhaus Institut binaya ait verileri doğrular, ancak sertifika sadece bina bittiğinde teslim edilir ve tüm gerekliliklerin karşılandığı teyit edilir.

  Bu gereklilikler genel anlamda; yalıtım, hava sızdırmazlık (airtightness), havalandırma süresi, havalandırma kanallarındaki ısı kayıpları, mutfak araç gereçleri de dahil detaylı enerji tüketim miktarları gibi tüm verilerin gerekli şartları karşıladığının doğruluğu onaylanır. (1)

The Towers of Bolueta projesi Passivhaus sertifikasının sahibi oldu

  Böylece, Münih'teki Uluslararası Pasif Ev Konferansı'nda, Bolueta projesi için Proje katılımcılarına Passive House sertifikası sunuldu. Bu yüksek enerji verimliliğine sahip standart ile, konut sakinleri kışın ısıtma maliyetlerinden tasarruf edecek ve yaz aylarında rahatça serin bir evin tadını çıkartacak. Ayrıca, kontrol edilebilen havalandırma sistemi, hoş ve sağlıklı bir iç hava kalitesi sağlayacak. (2)

Sara Velazquez: "Sürdürülebilirlik yolundan geri dönüş yok.”

  Projenin geleneksel ısınma yöntemlerine göre, ısının % 75'inden fazlasını koruyan yeni daireleri, İspanya’da, 2019'da yürürlüğe girecek olan gelecekteki normların dahi önüne geçiyor ve neredeyse sıfır enerji tüketimini amaçlıyor.

  Sara Velázquez'in deyimiyle, “sürdürülebilirlik yolundan geri dönüş yok”: Her proje, bir binayı öncekilerden daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmeye çalıştığımız yeni bir meydan okumadır: Mükemmeli bulana kadar, kendi kendine yeten, atık üretmeyen ve doğaya geri teslim edilemeyecek  hiçbir şeyin doğadan alınmayacağı binalar üretmek.” olarak tanımlıyor.

  Passivhaus sertifikasına sahip binalar, ısıtma taleplerinin 15 kWh / m2.yıl az olmasını ve ısı taleplerinin/yüklerinin metrekare başına 10 Watt ve altında olmasını gerektirir. Yani, 75 metrekarelik bir ev için 750 wattlık bir ısıtma talebi yeterli olacak, ya da bir başka deyişle, iki ev ısıtmak için bir saç kurutma makinesi kullanmak yeterli olacaktır. (1)

Proje detayları ve özellikleri: (3)

Toplam Net Alan: 45 843 m2

Daire Sayısı: 361 daire

Enerji tüketimi: (3)

Birincil enerji ihtiyacı (Isı enerjisi tüketimi) : 6,00 kWh / m2.yıl < 15 kWh / m2.yıl

Nihai Enerji (tüm binadaki her türlü enerji (ısıtma-soğutma-sıcak su-havalandırma-aydınlatma-elektrikli ev aletleri vs.) tüketimi toplamı): 98,00 kWh / m2.yıl < 120 kWh / m2.yıl

Isı talebi/yükü: 7 W/m2  < 10 W/m2 (4)

Mekanik sistemleri (3, 4)

Havalandırma: Zehnder, Comfoair 200

Havalandırma sistemi:

Gece havalandırması (Nocturnal over ventilation)

Serbest soğutma (Free cooling)

Çift akışlı ısı dönüştürücü (Double flow heat exchanger)

Isıtma sistemleri: Birleşik ısı ve güç sistemleri (Gas cogeneration)

Sıcak su sistemleri: Birleşik ısı ve güç sistemleri (Gas cogeneration)

Soğutma sistemi: Yoktur. (Serbest doğal hava kazançları maksimize edildi.)

Yenilenebilir enerji üretimi: %60,00 (toplam enerji ihtiyacının)

Bina dış kabuk(envelope) performansı: (4)

Maliyet (3)

Dış cephe duvar toplam U-Değeri: 0.22 W.m-2.K-1 (Passivhaus standartları cam U-Değeri < 0.80 W.m-2.K-1, Dış cephe elemanları < 0.15 W.m-2.K-1

Bodrum katı toplam U-Değeri: 0.21 W.m-2.K-1

Çatı katı toplam U-Değeri: 0.21 W.m-2.K-1

Hava sızdırmazlık (airtightness) Değeri: 0.37 < 0.60 h-1 (50 Pa basınç altında)

İnşaat / yenileme maliyeti: 26.000.000 € (vergiler dahil)

bottom of page