top of page

Avustralya- Dev Domates Tarlası

(topraksız ve tatlı susuz)

04/2017

Dubai Güneş Enerji Projesi
Bu muazzam çiftlik, Avustralya domateslerinin % 15'ini toprak, tatlı su veya fosil yakıtlar olmadan yetiştiriyor!

Kaynağı tuzlu su ve güneş enerjisiyle tonlarca taze meyve ve sebze yetiştirmenin bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? SunDrop Farms'taki iyi insanlar, Avustralya'daki faaliyetleriyle ülke toplam domates üretiminin yüzde 15'ini yetiştirerek  işte tam da  bunu başarıyorlar.

 

Üretim tesisine yakın bir körfezden temin edilen deniz suyu, güneşin yansıyan ısısı kullanılarak tuzdan arındırılıyor, ve buradan elde edilen tatlı su, devrim niteliğindeki yenilenebilir üretim döngüsü içinde hidroponik (toprak kullanmadan su içinde mineral besin çözümleri kullanarak bitki yetiştirme yöntemidir - Wikipedia) olarak yetiştirilen ürünler üzerine serpilir.

SunDrop Farms'ın işletmesi fosil yakıt içermez, tatlı susuz ve topraksızdır. Aynı zamanda, tarımsal işlerde finansal ve çevresel açıdan en pahalı unsurların hepsi olmasa da, bir kısmına olan ihtiyaç ortadan kaldırılır. Aljazeera’de  yayınlanan habere göre şirket, sürdürülebilir büyüme metodu ile her yıl "26.000 ton karbon dioksit" salınımını engellediklerini, 180 Olimpik yüzme havuzuna denk gelen temiz su ve yılda iki milyondan fazla litre dizel yakıt tasarrufu yapabildiklerini belirtiyor; bu hızla büyüyen bir insan nüfusunun, Doğa Ana’dan beklentilerini hafifletmemiz gerektiği vurgusunu yapıyorlar.

İşletme alanı, güneşi, devasa bir kulenin merkez noktasına yansıtacak şekilde aynalarla çevrilidir. Kule, seralar için sabit bir sıcaklık sağlamak ve günde bir milyon litre deniz suyunu tuzdan arındırmak için aynalardan yansıyan güneş ışınları sayesinde ısınır.

 

Avustralya'nın bu  çiftliklerinde yetiştirilmekte olan domateslerin 15.000 tonu, her yıl yerel market zincirlerine satılmaktadır. SunDrop Farms, Avustralya, İngiltere ve ABD'de işletmelere sahiptir ve yakın gelecekte "ileri ve sürdürülebilir teknoloji" hedeflerini Dünya’nın diğer bölgelerinde de genişletmeyi ümit etmektedir.

bottom of page