top of page

Masdar City Sürdürülebilir Şehir Projesi

07/2015

Genel bilgi:

  Masdar City, Birleşik Arap Emirliği'nde, Abu Dabi şehrinde sürdürülebilir teknikleri benimseyerek planlanmış bir projedir. Başlangıç finansmanın büyük bir miktarı Abu Dabi hükümeti tarafından sağlanmış, inşaası Masdar (yenilenebilir enerji tabanlı bir şirket) ve yardımcı grup Mubadala Development Company üstlenmiş. Projenin tasarımı ise, Foster and Partners Britanya firması tarafından dizayn edilmiş. 

 

  Masdar City kurulduğunda Uluslarararasi Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA ( International Renewable Energy Agency)) merkezliğine ev sahibi olacak. Şehir, yine aynı şekilde temiz teknoloji şirketleri için bir üst olmak üzere tasarlandı. Masdar Institute of Science and Technology (Masdar Bilim ve Teknoloji Enstitüsü) Eylül 2010'da gelerek, buraya ilk yerleşen ve faaliyete başlayan ekip oldu. 

Masdar City Projesi
Mimari:
  Masdar sürdürülebilir karma kullanımlı yerleşkesi yayalar ve bisiklet kullanıcılarını destekleyecek şekilde dizayn edildi. Masdar City dış cephe kaplamaları Arap tarzı dekore edilmiş ve şehir uzaktan görünümü küp şeklindedir. Çevresinde çöl ile etrafı kaplı olmasına rağmen şehrin içindeki caddelerde, sıcaklık genel olarak 15-20C arasında olacak şekilde eşsiz bina yerleşkesi ve tasarımı ile planlandı. Bu sıcaklık farkı oluşturma tekniği, dar sokak girişleri yapılarak, gölge alanların arttırılması, güneş ile temas eden yüzeylerin azaltılması veya yansıtılması, fiskiye, havuz gibi su alanları oluşturup, buharlaşma neticesinde esinti havası yaratması gibi tekniklere ilaveten 45 m yüksekliğinde rüzgar kulesi geleneksel Arap motifleri ile modifiye edilmiş, yukardan havayı çekip, aşağıya serin havayı Masdar cadde ve sokaklarına yaymaktadır.
Masdar City Projesi
Yenilenebilir Enerji ve tasarruf:
  Masdar 22 hektar alanda toplamda 87,777 adet güneş panel tarlası ve buna ek olarak şehir içi bina çatılarıdaki güneş panelleri ile enerji ihtiyacı desteklenecektir.
 
  Şehirde aydınlatma ve musluklar için açma-kapama manuel kontrolü yoktur. Bunun yerine, ışık ve su otomatik kontrol sensorleri ile verimlilik sağlanmaktadır. Bu yöntem ile sırasıyla %51 ve %55 tasarruf beklenmektedir. Projenin konumundan kaynaklı olarak, çölde kum fırtınaları ile karşı karşıya kalan güneş panelleri tam verimlilik ile çalışamama gibi bir problemleri oluşmuş. Çözüm, panellerin önüne kum parçacıklarından daha az gözenekli bariyer kurarak engellemeyi, diğer mühendis şirketler ile birlikte geliştirmişler. Ayrıca, güneş paneli üzerinde, bakteri veya yine kum birikintisini engellemek için, panellerin üstüne çeşitli kaplamaların geliştirilmesi üzerine halen çalışılıyor.
 
  Bunların dışında, güneş enerjisinden ((CSP) concentrated solar power) yoğuşmalı güneş enerjisi teknolojisi de kullanılmak isteniyor. Bu nedenle, deneme amaçlı kurulan bir santralin uygulanabilirliği test edilecek.
 
  Su yönetimi konusunda, yaklaşık %80 su geri dönüştürülecek ve kullanılmış suyun mümkün olduğunca tekrar kullanılması, gri suyun tarla sulamada veya başka amaçlar dahilinde tasarruf edilmesi amaçlandı. 
 
  Şehirde binaların dış kaplamalarında kullanılan ahşap malzeme olan palmiye ağacı, Pacific Green tarafından geliştirilen, daha fazla meyve vermiyen palmiye ağaçlarından seçilmiş. Aynı zamanda, bu malzeme şehir girişlerinde, panolarda ve kapılarda da kullanılmış. 
Bütçe, Dizayn ve Amaç:
  2006 yılında girişime başlanan proje, 18-22 milyar $  olarak yaklaşık 8 yıl içinde ilk kısmı 2009 yılında tamamlanıp, yaşanılabilir ortamın sağlanması olarak planlandı. 2008 yılında inşaat başlayıp, ilk 6 bina Ekim 2010 yılında tamamlandı ve ilk konut sahipleri bu binalara yerleştiler. Ancak, küresel ekonomik krizin etkisi ile şehrin ilk aşaması olan 1 km2'lik alanın tamamlanması 2015, son kısmı ise, 2020-2025 arasındaki tarihlere ötelendi. Aynı zamanda, tahmin edilen proje tutarı, yaklaşık %10-15 azaltılarak, 18-19 milyar $ seviyesine çekildi. 
 
  Şehir 6 km2'lik alana 45000-50000 insana yaşama alanı oluşturacak ve ilkin çevreye dost üretici firmalara dönük 1500 iş merkezini kapsayacak. Buna karşılık 60000 çalışan istihdamı oluşturulması beklenmektedir.
Masdar City Projesi
Ulaşım Sistemi:
  İlk aşamada plana göre, şehir içinde ulaşım toplu taşıma ve bireysel hızlı taşıma ((PRT) Personal Rapit Transit) ile şehir içi ulaşım ve şehir dışına yolcular bu şekilde bağlanacak. Fakat, 2010 Ekim ayında PRT'nin yayaların yürüyüşünü engellememek için yapılması öngörülen altgeçitli sistem, maliyeti nedeniyle pilot aşamada kullanılmaktan ileriye gidemedi. Bu yeni düzenleme ile, elektrikli, temiz enerji araçları ile toplu taşımaya yolcular daha çok teşvik edilecek.
Masdar City Projesi
Masdar City Projesi
bottom of page