top of page

Monte Rosa Hut, Zermatt, İsviçre (Alpine Klubü)

12/2016

Genel Bilgi:

 

  Monte Rosa masifinin eteğinde yer alan Monte Rosa Kulübesi ( rakım 2.883 m ) 2009 yılından bu yana yürüyüşçüler ve dağcılar için popüler bir yer olmuş. Çarpıcı ve son derece modern bina, neredeyse enerjide kendi kendine yeten ( %90 seviyelerinde) bir yapı olmak ile beraber su toplama sistemine (dağlardan gelen kar suyu), katı atıkları ve atık suyu arıtma sistemlerine sahip.

 

  Dışarıdan bakıldığında, yapının dağın eteğine oturması, herhangi bir yol veya patika ile ulaşımının olmaması bir yana, elektrik şebekesinden, boru hattından veya drenaj sisteminden bağımsız tasarlanmış.

  SAC (Swiss Alpine Club - İsviçre Alpler Kulübü) tarafından Monte Rosa bölümünde işletilen dağ sığınağı, göz kamaştırıcı alüminyum cephesiyle, yüksek rakımlı çevrenin ışığını ve manzarasını yansıtıyor. Yapının, inşaat metodu ve ilgili teknolojisi ETH Zürih'teki Dr. Meinrad K. Eberle yönetimindeki öğrenciler tarafından geliştirilmiş. Bina kendi enerji ihtiyaçlarını büyük

ölçüde karşılamaktadır; atık su geri dönüşümlüdür. Kulübe, ETH Zürih'e enerji ve inşaat teknolojisi alanlarında araştırma konusu olmaya devam etmektedir.

  Eylül 2009'da açıldıktan ve sonraki yıllarda "rock cristal(kristal kaya)" olarak adlandırılan sığınma evi, yenilikçi mimarisi ve tasarımı nedeniyle çok sayıda ziyaretçi çekti. Kulübe, özellikle, yaz aylarında dağcıların ve kayak turu meraklıların popüler konaklama mekanıdır.

Eski kulübe ise yok edildi.

  14 Temmuz 2011'de, yeni sığınma evinin biraz altında yer alan eski Monte Rosa kulübesi, İsviçre ordusu tarafından yok edildi. Nedeni ise, eski kulübe kaldırılmasına bağlı olarak yeni kulübe inşasına izni verilmesi ve prensip olarak, Alplerin en yüksek zirveleri civarında bulunan bu oldukça hassas bölgelerde kullanılmayan binaların olmaması gerekmesidir.

BedZED Konut Projesi

  Ana ekseni sürdürülebilirlik olan Monte Rose Hut projesi, baştan sona kendi kendine yetinebilme, çevreyle uyum içinde yapının yaşatılabilmesi sağlanırken, konuklarının konforundan taviz vermemeyi hedefliyor.

 

  Aynı zamanda, yaklaşık 3000 metre yükseklikte bulunan bu yapının uzaktan kontrol sistemi ile yönetilmesi, ihtiyaçların önceden belirlenmesi (örneğin hava tahminlerine göre ileriki günlerde ne kadar enerji üretilebileceği, ne kadar kullanılabileceği, içme su ihtiyacının giderilmesi, katı atıkların yönetimi vs.) sürekli takip ediliyor ve ETC Zurich üniversite öğrencileri ve akademisyenleri için yapı, her bakımdan eşsiz bir laboratuvar olmaya, araştırma-geliştirme fırsatı sunmaya devam ediyor. 

Kaynak: 

* http://www.zermatt.ch/en/Media/Attractions/Monte-Rosa-hut-Swiss-Alpine-Club

* VELUX, n.d. Monte Rosa hut, s.l.: VELUX.

* ETH Zurich (ed), 2010. New Monte Rosa Hut SAC :self-sufficient building in the high Alps. Zurich: Gta Verlag

* Vectorworks, 2011. Case Study CH1: Monte Rosa Hut: Sustainable Lodging in the Alps, Basel: Nemetschek Vectorworks, Inc..

bottom of page