top of page

Tesla: 2 milyar dolarlık SolarCity Anlaşması

11/2016

  Elon Musk’ın liderliğini yaptığı Tesla Motors Inc. hissedarları, SolarCity Corp.'nın devralımını %85 gibi ezici bir çoğunlukla onayladılar. Anlaşma, yaklaşık 2 milyar dolar değerinde oldu.  Böylece, Tesla Motors Inc. elektrikli araba üreticiliğinin yanında, resmen temiz enerji firmasına dönüşmüş oluyor. Bu anlaşma ile, tüm elektrikli otomobillerin ve pillerin yapımcısı Tesla Motors Inc., çatıdaki güneş panelleri üreticisi SolarCity ile bütünleşmesi anlamına geliyor.

Borç ve kurumsal yönetim endişeleri üzerine tartışmalara yol açan anlaşma, Musk'un beklentisine göre ise, fosil yakıtlardan bağımsız olmaya istekli tüketicilere, Tesla sayesinde tek noktadan alışveriş yapma imkanını kazandırmak. Kısa vadeli kârlar ve sık sık bağış toplama ihtiyaçları olan bu iki şirketin binlerce çalışanı bu entegrasyon ile beraber çalışma görevini üstlenecekler.

Musk, Tesla hissedarlarıyla yaptığı görüşmede, "Entegre bir ürün meydana getirmeye çalışıyoruz" derken,  şöyle devam ediyor: "Yani bir Powerwall (duvara montajı yapılabilen güneş enerji depolama pili) ve bir elektrikli otomobil ile entegre çalışan bir güneş çatınız var ve bunların hepsi sadece bir Tesla mağazasına giriyorsunuz, sadece evet derseniz, oluyor. Herşey sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve buna sevineceksiniz. "

Tesla, çarpıcı markasını ve perakende ağını, SolarCity'nin çatıdaki güneş panelleri kurulum ağıyla kullanmayı planlıyor ve geçtiğimiz günlerde "Solar Roof - Güneş Çatı" ürününü duyurdu. SolarCity'nin genel müdürü ve Musk'un kuzeni Lyndon Rive'nin ise, bu birleşim şirketinde oynayacağı rol henüz belli değil.

Robert W. Baird'ın analisti Ben Kallo "% 85 oy ile uzun vadeli hissedarların Elon'a oy verdiğini görüyorsunuz.” diyor ve ekliyor “Hissedarlar diyor ki ‘Biz sadece gelecek yıl ilk çeyrek dönemine kadar değil, üç ya da beş yıl daha burada olacağız demek istiyorlar.’”

Birleşmenin ne zaman resmi olarak kapatılacağı belli değil. Tesla, kendi Powerwall pilini bir Tesla Enerji ürünü olarak evler için pazarladığında, SolarCity'nin tek başına bir marka olmayı bırakması bekleniyor.

Kallo, "SolarCity, Tesla Energy'nin bir parçası haline geleceğini düşünüyorum, ancak bunun bir gecede gerçekleşeceğini sanmıyorum" dedi.

Musk, birleşmeye ilişkin beş aylık kampanyasında geçen ay Los Angeles'taki Universal Studios'da "Desperate Housewives" setinde güneş çatı ürününü açıkladı. Musk, yaptığı açıklamada, ürünün normal bir çatıdan daha az maliyetle olacağını ve kurulumların, 2017 yılının ortalarından itibaren başlayacağını belirtti.

Kaynak:

* https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-11-17/tesla-seals-2-billion-solarcity-deal-set-to-test-musk-s-vision

Notlar:

Dilerseniz Elon Musk'ın soru-cevap şeklinde düzenlenen hissedarları ile görüşmesini link üzerinden izleyebilirsiniz: https://youtu.be/XT4BxI18B2I

bottom of page