top of page

Ağaç Kabuğu Yapı Malzemeleri

01/2017

  Kenevir ve kauçuk gibi ağaç kabuğu da, yıllardır sürdürülebilir olarak inşa edilmiş yapılar için dünyanın hemem hemem her yerinde kullanılagelmiş sürdürülebilir bir malzemedir. (4) Ağaç kabuğu, kabuk dokusunun (phellem tabakası) ticari kullanım için öncelikle Quercus suber (Mantar Meşesi) 'den hasat edilmekte olup, Güneybatı Avrupa ve Kuzeybatı Afrika'ya özgüdür. Ağaç kabuğu, hidrofobik bir madde olan suberin'den (su geçirmeyen ve suda erimeyen mumsu bir madde) (1) oluşu ve su geçirimsiz, esnek, elastik ve ateşe dayanıklı özelliklerinden dolayı çeşitli ürünlerde kullanılır; bunlardan en önemlisi şarap tıpalarıdır. (2)

  Son yıllarda sürdürülebilir malzemelere duyarlı birçok insan, bina projelerinde ağaç kabuğu kullanımının uygunluğunu keşfetmiştir. Hepimizin içinde yaşadığı çevreyi ve dünyayı korumak için bu doğal kaynağın kullanılması önemli bir uygulamadır. (4)

Ağaç Kabuğu Malzemeleri
Benzer kullanım alanları – Saman, kerpiç ve ağaç kabuğu

  Aralarından seçim yapabileceğiniz piyasada birçok sürdürülebilir tuğla tipi var. Bazı insanlar, görece daha büyük tuğla seçeneklerini kullanırlar. Örneğin istiflenebilir saman, balya yapılır ve duvarlara ısı yalıtımı için uygulanabilir. (Saman Isıl İletkenlik Değerleri (λ) = 0,05 – 0,07 W/mK arasında olup, oldukça düşüktür.) (3) Özellikle Büyük Britanya’da kullanım alanı yaygındır. Bununla birlikte, diğer insanlar önceleri evlerinin veya binalarının yalıtımı için kerpiçten yapılmış, kil, saman ve su karışımını kullanıyorlardı. Bu iki tuğla tipi uzun bir tarihi geçmişe sahiptir ve insanlık bu malzemeleri yüzyıllarca kullandılar. Bununla birlikte, yeni araştırma ve teknolojik gelişmeler gösterdi ki, ağaç kabuğu da bir kısım yapı projelerinde kullanılabilir. (4)

  Sürdürülebilir malzeme, çevre dostu olmakla kalmayıp, piyasa koşulları ile rekabet edebilmesi için maliyet açısından da uygun olması gerekir. Çevre dostu malzemeler ile ilgili en büyük sorunlardan birisi de, kaliteli bina inşaası için verimsiz olduğu düşünülmesiydi. Ancak, ağaç kabuğu, bu yargıları değiştirebilir ve dünyanın birçok yerinde, inşaat projelerinde kullanılmakta olan sürdürülemez malzemelerin yerini alabilir. (4)

 İnşaat sektöründe; ağaç kabuğu, ısı ve ses yalıtım ürünlerinde, beton katkı malzemelerinde (5), döşemelerde ve duvar kaplamalarında kullanılması uygundur. Yangına karşı dayanıklı olmasının yanında duvarlarda izolasyon maddesi olarak ısı kaybını %36, çatılarda ise %53 azalttığı belirlenmiştir. (Fuller 1961, Oliveira 1991) (6) Aynı zamanda, malç ve kompost üretimi ile çevre düzenlemelerinde toprak nem kaybının engellenmesi, böylece hem sulamanın azaltılması, hem de toprak organik madde miktarının, veriminin arttırılması sağlanabilir. (5)

  Ağaç kabuğunun önemli bir özelliği, doğada toplanmasının kolay olması ve bol miktarda bulunmasıdır. Dünyada hektarlarca ağaç kabuğu kaynakları var. Bu durum ağaç kabuğunu, inşaat projeleri için kullanabileceğinden çok daha hızlı yenilenebileceği, bol miktarda bulunan bir kaynak haline getiriyor. Şu anda, oran olarak bakılırsa, Portekiz'de ve dünyanın birçok başka yerinde ahşap gibi kısıtlı malzemeler yerine, ağaç kabuğu tercih edilebilir. (4)

  Ahşap üretimi için, genellikle ormanlar tahrip edilir ve ekosistem bozulur. Alternatif ürünler kullanılabilecekken bu tür üretimlerin devam etmesi talihsizliktir. Ancak sürdürülebilirlik anlayışına sahip toplumlar, bu eğilimi, tersine çevirmek için ağaç kabuğu ve benzeri yenilenebilir malzemeler kullanmaya başlamışlardır. (4)

 

  Ağaç kabuğu toplanması için uygun ağaç türleri belirlenmelidir. (meşe, huş ağacı vb.)  Ağaç kabukları kontrollü ve yeterli kalınlıkta (eğer canlı ağaç ise) ağaçtan ayrılır, daha sonra istenen malzeme tipi ebatlarına getirmek, işlemek üzere işletmelere teslim edilir ya da ev içi birçok farklı ürünlerin yapılmasında da kullanılabilmektedir.

Ağaç Kabuğu Malzemeleri
Ağaç Kabuğu Toplanması, Üretilmesi
Ağaç Kabuğu Malzemeleri
Ağaç Kabuğu Dış Cephe Kaplama
Ağaç Kabuğu Geleceği ve Örnek Yapı Malzeme Çeşitleri

  İnşaat projelerinizde sürdürülemez malzemeler kullanarak, doğaya zarar veren insanlara, kuruluşlara, sürdürülebilir kaynakların kullanılması yönünden açık bir mesaj göndermek ve uygulamalı olarak bu düşüncenizi desteklemek için, ağaç kabuğu kullanmak, hem tasarruf etmenize hem de çevreye pozitif katkıda bulunmanıza yardımcı olacaktır. Bu bakımdan, örneğin, Bark House firması ürünleri olan Cradle to Cradle Certified PLATINUM sertifikalı çatı kaplaması ve duvar panelleri çeşitlerine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

  Ayrıca, videoda ağaç kabuğu (cork/bark of tree) hakkında Cork Forest Conservation Alliance (2008) kurucusu Patrick Spencer, TED konuşmasında, ağaç kabuğu ve sürdürülebilirlik, doğru bilinen yanlışları açıklıyor.

Başvuru Kaynakları
bottom of page