top of page

Bambu Yapı Malzemeleri

01/2017

  İnşaat projeleri günümüzde sadece malzemelerin çevre dostu veya sürdürülebilirliği ile değil, aynı zamanda maliyet açısından ne kadar verimli oldukları ile de ilgilidir. Birçok durumda, geleneksel yöntemlerden çok daha yüksek bir maliyetle sürdürülebilir bir materyalin kullanımını haklı kılmak olanaksızdır. Bununla birlikte, farklı projeler inşa ederken büyük etkilere neden olabilecek bambu gibi doğal ve çevre dostu malzemeler de var. Bu size, hem para kazandırmak ve hem de gezegenimizin korunmasına katkıda bulunmak için teşvik niteliğinde düşünülebilir.

Bambu avantajları

 Teknik olarak bambu, süslemelerde ve bir dizi başka çeşitli araç ve gereçlerde kullanılmaktadır ( örnek çeşitli bambu ürünleri için http://www.bambumstore.com/ veya http://www.bambum.com.tr/?lang=tr  bakınız) ancak yakın zamanda yapı malzemesi olarak zemin döşemeleri için de büyük ölçekte uygulanmaktadır. Belki sürdürülebilir bilinçlenmenin/gelişmelerin sonucu olarak, materyal giderek popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte, sürdürülebilir bir kaynak olmasına rağmen, maliyet açısından da etkili bir kaynaktır. Laminatlar döşeme için daha ucuz olmasına rağmen, çoğu geleneksel sert ahşap döşeme bambudan daha masraflıdır.

  Bambu'nun faydaları çok yönlüdür. Herşeyden önce, bakterilere bağlı hastalıklardan korunmak isteyen çocukların veya yetişkinlerin bulunduğu binalara yardımcı olacak doğal bir anti-bakteriyeldir. Bambu'nun bir diğer önemli özelliği, suya dayanıklı olması, her türlü nemle temasa geldiğinde lekelenebilecek veya bozulabilen birçok parke zemininden daha iyi bir seçim olmasını sağlar. Ayrıca, taşınması kolay, ancak yine de büyük döşeme alanları için yeterince sert olan son derece dayanıklı bir malzeme elemanıdır.

  Kendi projesini kendi yapmayı sevenler için, kolay kuruluma dönük çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bununla birlikte, en uygun yerleşim ve kurulumu istiyorsanız, sizin için bu işleri yapacak bir profesyonele danışabilirsiniz.

Bambu ve hasat

  Neyse ki, bambu hasadı da dünya için sürdürülebilirdir. Bambu ağacı (veya çimi), dünyanın birçok yerinde bol miktarda yetiştirilir. Bazı durumlarda ise, arazi sahipleri için tüm arazilerine erişemediği için sorunludur. Her durumda, bambu sürdürülebilir yapılar için mükemmel bir malzemedir. Yüksek kaliteli parke zeminleri sunabilirler, ancak çevrenin çok fazla kaybı olmaz.

  Genel olarak, sürdürülebilir bambu döşeme, herhangi bir proje için bina veya inşaat planlarının iyileştirilmesi için mükemmel bir seçenektir. Bambu, mükemmel bir anti-bakteriyel ve suya dayanıklı malzemedir.

  Bu özelliklerin her ikisi de günümüzde bambu malzemesini, kullanılan diğer birçok parke malzemesinden üstün bir ürün haline getiriyor. Ahşap döşeme için kullanılan nadir ağaçların birçoğu, bambuda olduğu gibi kısa zamanda yeniden üretilemiyor. Türlere bağlı olarak, bambu bir ile beş yıl içinde hasat edilebilir. Meşe gibi sert ağaçlar ise, hasat yapılmadan olgunlaşması için en az kırk yıl gerekir. (5) Dünyayı değiştirmek ve kendinize sürdürülebilir bir ev yapmak istiyorsanız, o zaman bambu döşeme sizin için mükemmel bir yoldur. Sadece bu değil, aynı zamanda çok daha kullanışlı bir üründür. Fakat, dünyada en çok bambu üretiminin Asya kıtasında olduğunu ve büyük ihtimalle sizin bambu malzemesinin Asya’dan gemilerle getirileceğini ve ister istemez, bu taşıma sürecinin karbon salınıma katkıda bulunacağını belirtmek gerekir. (4)

Bambu ve Ekoloji

  Bambular, dünyadaki en hızlı büyüyen bitkilerin başında gelir: 24 saat içinde 91 cm'ye kadar büyüme oranı bildirilmiştir. Bununla birlikte, büyüme oranı, yerel toprak ve iklim koşullarına ve türlere bağlıdır ve ılıman iklimlerde yaygın olarak yetiştirilen bambu türleri için tipik bir büyüme oranı, günde 3-10 cm aralığındadır.(3)

Başvuru Kaynakları
bottom of page