top of page

Kil Yapı Malzemeleri

04/2017

Sürdürülebilir malzeme kaynağı olarak kil

 Sürdürülebilir bina geliştirmek için kullanılabilecek malzemelerden birisi de kildir. Kil malzemesinin en güzel tarafı, yeryüzeyinden çıkarmak dışında  fazla bir işleme tabii olmadan (Örneğin, çimento üretimini düşünürsek, 1000° C üzerinde sıcaklıklarda kireç taşı ve diğer bileşenlerin pişirilmesini kapsar. Bu nedenle muazzam enerji tüketimini ve dolayısıyla muhtemel karbon salınımlarında artışı aynı zamanda  yüksek maliyetleri göz önünde bulundurmayı gerektirir.) evlerimize kadar malzeme doğal yapısını bozmadan, sahip olduğu özellikleri koruyup, binalarda avantaja çevrilerek kullanılabilmesinin mümkün olmasıdır. Bu sayede, üretim kaynaklı emisyonlar azaltılır (düşük “embodied energy”), ekonomik çözümler sunulur. Bütün bunlar ve aşağıda anlatıldığı detaylar, kil malzemesinin herhangi bir sürdürülebilir inşaat projesinde kullanımını anlamlı bir hale dönüştürür.

Kil Malzemesi, Üretim ve Kullanım Alanları
Killi Toprak
Killi Toprak

Kil doğada çok bulunan bir malzeme olup, yapısı nedeniyle su çekme özelliğine sahiptir. Fakat, kil doğada saf halde bulmak pek mümkün değildir. Bu malzemeyi yerin altından çıkarmak, en temel adımlardan birisidir ve muhtemelen tüm üretim aşaması boyunca en fazla enerjinin sarf edildiği süreç bu bölümdür.

Kil malzemesi topraktan çıkarıldıktan veya diğer malzemelerden elendikten sonra, en yaygın kullanımı olan tuğlalara dönüştürülmesi için su eklenebilir ya da doğal malzemeyi güçlendirmek için saman ya da kum gibi yine doğal ve sürdürülebilir malzemeler karıştırılarak daha dayanıklı hale getirilebilir ve aynı zamanda yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilir. (foto kaynak: http://endeavourcentre.org/2016/04/light-clay-straw-insulation/)

Galler Kerpiç Ev
Kil Malzemesi Karışımları

Örneğin, kerpiçten (killi çamurlu, saman, su karışımı) yapılan evler, Anadolu köylerinde, ekonomik olması, sıcağı muhafaza etmesi, rutubetlenmeyi engellemesi çok yaygın kullanılmasını sağladı. Sümerler, Hititler zamanında uygulaması biliniyordu. Galler’de killi kerpiç malzemeden yapılan duvarlara sahip evler, yüzyıllar boyunca hava şartlarına maruz kaldıktan sonra dahi yapısını korurken, neme, rutubete ve parçalanmaya maruz kalmadılar. (foto kaynak: http://www.daycreek.com/dc/HTML/DC_cob.htm & http://www.sehrivangazetesi.com/haber-asIrlIk-kerpic-evler-zamana-direniyor-34525.html )

Sağlam bir yapı malzemesi olarak kullanımının yanı sıra kil, iç yüzey duvar, tavan iç sıva, boyamada kullanılır. İç mekan hava kalitesi için bir izolatör olarak kabul edilebilir. Yapısındaki özellik, evlerin kış aylarında ısının, yaz aylarında serinliğin korunmasına imkan verir, nemi düzenler. Sağlıklı ve arzu edilen iç hava kalitesinin yakalanmasına katkıda bulunmasının yanında, binalarda enerji verimliliği sağlamak bakımından doğal bir çözümdür. Örneğin, piyasada bulunan Tierrafino kil bazlı malzemeleri aşağıdaki fotoğraflarda olduğu gibi modern uygulamaları ile dikkati çekmektedir. Bu nedenle, "doğa dostu evlerde kalamıyorum", ya da "şehir merkezinde oturuyorum" vs. diye şikayet etmeye gerek yok. Çünkü, killi iç cephe kaplamalar, evinizi bir adım doğaya yaklaştıracak özelliklere sahip.

Iğdır Kerpiç Ev

Aşağıdaki kısa videoda da, evinizde killi boyaları ve sıvaları kullanmanın faydaları, uygulamasını yapmış birisi tarafından anlatılıyor.

Kil, yüzyıllar boyunca insanlık tarafından kullanılan sürdürülebilir bir yapı malzemesidir. Geçmişten günümüze kadar uzanan yapılar bir başka deyişle insanlık mirası, kil gibi doğal yapı malzemelerinin bir kaynak olarak yapılarda kullanılabildiğinin, yeryüzeyinden kolayca elde edilebildiğinin, iklim koşulları fark etmeksizin uzun dayanım performansı gösterdiğinin en açık göstergeleridir.

Killi Boya Uygulaması
Killi Boya Uygulaması
Killi Boya Uygulaması
Başvuru Kaynakları
bottom of page