top of page

Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri Neden, Nasıl, Nelerdir?

Sürdürülebilir malzemeler konusunda Carbon Solutions tarafından ders niteliğinde hazırlanmış, 3 parçadan oluşan video grubu yaklaşık 1 saatlik süre içerisinde konu hakkında detaylı bilgiler sunuyor.

İyi seyirler.

 

İlk bölümde, sürdürülebilirlik tanımı, sürdürülebilir binalar ve malzemeler arasındaki ilişki, yapı malzemesi nasıl sürdürülebilir olabilir, neden önemlidir, tripple bottom line nedir gibi sorularına yanıtları, LEED ve Passivhaus sertifikasyonu, örnek yapılar ve daha fazlasını bu videoda bulacaksınız.

İkinci bölümde, malzeme ve sertifikasyonlar incelenerek, bir malzemenin gerçekten "sürdürülebilir" olduğu nasıl anlaşılır sorusuna yanıt bulunuyor. Bu bakımdan belli başlı uluslararası kabul gören standartlar incelemeye alınıyor.

Üçüncü ve son bölümde ise, Life Cycle Analysis & Life Cycle Cost kavramı, sürdürülebilir malzeme genel kriterleri, piyasada bulunan örnek malzemeler ile anlatılıyor. Bu anlamda, geri dönüştürülmüş malzemeler, fabrika yan ürünü olan malzemeler ve kullanım sonrası (ömrünü tamamlamış) malzemeler mercek altına alınıyor. İç hava kalitesi, gün ışığı gibi bina içi konforu direk etkileyen faktörlerin ilgili standartlar ile hangi tür malzemelerin kullanılması veya kullanılmaması yönünde bilgiler paylaşılıyor.

Öne Çıkanlar
Güncel Yayınlananlar
Başlıktan Arama
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page